Jai Odisha
News

ବିବାହ ଉପରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି : ସାତ ଫେରା ବିନା ହିନ୍ଦୁ ବିବାହ ଅବୈଧ

ବିବାହ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ହିନ୍ଦୁ ବିବାହ ଏକ ସଂସ୍କାର ଏବଂ ଏହା “ଗୀତ-ନୃତ୍ୟ”, “ଭୋଜନ”ର ପାର୍ଟି ନୁହେଁ । ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଆବଶ୍ୟକ ବିଧି ପାଳନ କରାଯାଇ ନାହିଁ ତେବେ ହିନ୍ଦୁ ବିବାହ ଅବୈଧ ଏବଂ ପଞ୍ଜୀକରଣ ଏପରି ବିବାହକୁ ବୈଧ ବୋଲି ମାନ୍ୟତା ଦେବ ନାହିଁ। ଏକ ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ହିନ୍ଦୁ ବିବାହ ଅଧିନିୟମ ୧୯୫୫ ଅନୁଯାୟୀ ହିନ୍ଦୁ ବିବାହର ଆଇନଗତ ଆବଶ୍ୟକତା ଏବଂ ପବିତ୍ରତା ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି।
ଅଦାଲତ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଏକ ହିନ୍ଦୁ ବିବାହ ବୌଧ ହେବା ପାଇଁ ଏହା ଉପଯୁକ୍ତ ରୀତିନୀତି ଏବଂ ସପ୍ତପଦୀ ବା ପବିତ୍ର ଅଗ୍ନି ଚାରିପାଖରେ ସାତୋଟି ଫେରା ଏବଂ ବିବାଦ ସମୟରେ ଏହି ସମାରୋହର ପ୍ରମାଣ ସହିତ ପାଳନ କରାଯିବା ଆବଶ୍ୟକା ଜଷ୍ଟିସ୍ ବି ନାଗରଥତ୍ନା ତାଙ୍କ ବିଚାରରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ହିନ୍ଦୁ ବିବାହ ଏକ ସଂସ୍କାର, ଯାହାକୁ ଭାରତୀୟ ସମାଜରେ ବହୁମୂଲ୍ୟ ବନ୍ଧନ ଭାବରେ ମାନ୍ୟତା ଦିଆଯିବା ଉଚିତ୍। ଏହି କାରଣରୁ, ଆମେ ଯୁବକ ଏବଂ ଯୁବତୀମାନଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରୁଛୁ ଯେ ବିବାହର ବନ୍ଧନରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଗଭୀର ଭାବରେ ଚିନ୍ତା କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଭାରତୀୟ ସମାଜରେ ଉକ୍ତ ପରମ୍ପରା କେତେ ପବିତ୍ର ତାହା ବିଚାର କରିବାକୁ ଆମେ ଅନୁରୋଧ କରୁଛୁ।
ସେ କହିଛନ୍ତି, ବିବାହ ‘ଗୀତ ଏବଂ ନୃତ୍ୟ’ ଏବଂ ମଦ ପିଇବା ଏବଂ ଭୋଜନ’ କିମ୍ବା ଅଯଥା ଚାପରେ ଯୌତୁକ ଏବଂ ଉପହାରର ପ୍ରଦାନର ଏକ ଅବସର ନୁହେଁ। ଯାହା ପରେ କୌଣସି ମାମଲାରେ ଅପରାଧିକ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହୋଇପାରିବ । ବିବାହ ଏକ ବାଣିଜ୍ୟିକ କାରବାର ନୁହେଁ, ଏହା ଭାରତୀୟ ସମାଜର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଆୟୋଜନ ଯାହା ପୁରୁଷ ଏବଂ ସ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କ ସ୍ଥାପନ କରିବା ପାଇଁ ପାଳନ କରାଯାଏ, ଯାହା ଭବିଷ୍ୟତରେ ବିକଶିତ ପରିବାର ପାଇଁ ସ୍ୱାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀ ମାନ୍ୟତା ପ୍ରଦାନ କରେ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.