Jai Odisha
News

ଗଙ୍ଗା ଦଶହରାରେ ମାତା ଗଙ୍ଗାଙ୍କୁ କରନ୍ତୁ ପୂଜା, ବର୍ଷିବ ସୁଖ ସମୃଦ୍ଧିର ବର୍ଷା

ପଞ୍ଚାଙ୍ଗ ଅନୁଯାୟୀ, ଗଙ୍ଗା ଦଶହରା ଉପରେ ମାତା ଗଙ୍ଗାଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବାର ପରମ୍ପରା ରହିଛି। ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଗଙ୍ଗାରେ ସ୍ନାନ କରିବା ଏବଂ ଦାନ କରିବାର ବିଶେଷ ମହତ୍ତ୍ୱ ରହିଛି । ଏହି ବର୍ଷ ଗଙ୍ଗା ଦଶହରା ପର୍ବ ୧୬ ଜୁନ୍ ରେ ପାଳନ କରାଯିବ । ଏହା ଏକ ଧାର୍ମିକ ବିଶ୍ୱାସ ଯେ ମାତା ଗଙ୍ଗା ଜ୍ୟେଷ୍ଠ ମାସରେ ଶୁକ୍ଲ ପକ୍ଷର ଦଶମ ଦିନରେ ପୃଥିବୀକୁ ଆସିଥିଲେ। ତେଣୁ ଏହି ଦିନ ଗଙ୍ଗା ଦଶହରା ଭାବରେ ପାଳନ କରାଯାଏ । ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଗଙ୍ଗାରେ ସ୍ନାନ କରି ଏହି ପର୍ବରେ କିଛି ବିଶେଷ ଜିନିଷ ଦାନ କରିଲେ ବ୍ୟକ୍ତିର ପାପ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଏ ଏବଂ ଜୀବନରେ ଖୁସି ଭରିଯାଏ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଗଙ୍ଗା ଦଶହରା ଉପରେ ସ୍ନାନ ଏବଂ ଦାନର ଧାର୍ମିକ ମହତ୍ତ୍ୱ ବିଷୟରେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ।
ଗଙ୍ଗା ଦଶହରା ଉପରେ ଗାଧୋଇବା ଏବଂ ଦାନର ଧାର୍ମିକ ଗୁରୁତ୍ୱ ।
ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ଗଙ୍ଗା ଦଶହରା ଅବସରରେ ଭକ୍ତି ସହକାରେ ବିଶେଷ ଜିନିଷ ଦାନ କରିଲେ ବ୍ୟକ୍ତି ଶୁଭ ଫଳାଫଳ ପାଆନ୍ତି । ଗଙ୍ଗା ଦଶହରା ଉପରେ ଦାନ କରିଲେ ପିତୃପୁରୁଷଙ୍କ ଆତ୍ମା ଶାନ୍ତି ପାଏ ଏବଂ ଜୀବନରେ ଗ୍ରହର ତ୍ରୁଟି ଦୂର ହୁଏ । ଏହି ଦିନ ତୁମର ରୋଜଗାରର କିଛି ଅଂଶ ଦାନ କରିଲେ ତୁମର ସମସ୍ତ ଇଚ୍ଛା ପୂରଣ ହୁଏ । ଏଥି ସହିତ, ଗଙ୍ଗାରେ ଗାଧୋଇବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମନରେ ସକରାତ୍ମକ ଚିନ୍ତାଧାରା ଆଣିଥାଏ ଏବଂ ପାପରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇଥାଏ ।
ପଞ୍ଚାଙ୍ଗ ଅନୁସାରେ, ଜ୍ୟେଷ୍ଠ ମାସରେ ଶୁକ୍ଲା ପକ୍ଷର ଦଶମୀ ତିଥି ଜୁନ୍ ୧୬ ରୁ ୦୨:୩୨ ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଏବଂ ଜୁନ୍ ୧୭ ରେ ୦୪:୪୩ ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ଶେଷ ହେବ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ୧୬ ଜୁନ୍ ରେ ଗଙ୍ଗା ଦଶହରା ପାଳନ କରାଯିବ ।
ପୂଜା ସମୟରେ ଏହି ମନ୍ତ୍ର ଜପ କରନ୍ତୁ ।
ନର୍ମଦେ ସିନ୍ଧୁ କାବେରୀ ଜଳେ ଅସ୍ମିନ୍ ସ୍‌ନିଧିମ କୁରୁ ।
ଓମ୍ ନାମୋ ଗଙ୍ଗାୟେ ବି୍‌ବରୂପିଣୀ ନାରାୟଣ ନାମୋ ନମଃ
ଗଙ୍ଗା ଗଙ୍ଗେତୀ ୟୋବ୍ରୁୟାଦ୍ ଯୋଜନାନାଂ ଶୈତରପି । ମଚ୍ୟତେ ସର୍ବ ପାପେଭ୍ୟୋ ବିଷ୍ଣୁଲୋକମ୍ ସ ଗଚ୍ଛତି ।
ଗଙ୍ଗା ବାରି ମନୋହରୀ ମୁରାରିଚରଣଚ୍ୟୁତମ୍ । ତ୍ରିପୁରାରୀଶିରଶ୍ଚରୀ ପାପହରୀ ପୁନାତୁ ମାମ୍‌

Leave A Reply

Your email address will not be published.