Jai Odisha
News

ସନ୍ଦେଶଖାଲି ମାମଲାକୁ ସିବିଆଇକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର ପାଇଁ କୋର୍ଟ ଦେଲେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ

ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ସନ୍ଦେଶଖାଲି ଘଟଣାକୁ ନେଇ ଅନେକ ଅସନ୍ତୋଷ ଦେଖାଦେଇଥିଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ କଲିକତା ହାଇକୋର୍ଟ ମହିଳାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅତ୍ୟାଚାର ତଥା ସନ୍ଦେଶଖାଲିରେ ଜମି ଜବତ ଅଭିଯୋଗର ତଦନ୍ତକୁ ସିବିଆଇକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ସନ୍ଦେଶଖାଲିରେ ଇଡି ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଉପରେ ହୋଇଥିବା ଆକ୍ରମଣକୁ ମଧ୍ୟ ସିବିଆଇ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରୁଛି। ଟିଏମସି ନେତା ଶାହାଜାହାନ ଶେଖ ଏବଂ ତାଙ୍କ ସହଯୋଗୀମାନେ ମଧ୍ୟ ସନ୍ଦେଶଖାଲି ମାମଲାରେ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଶାହାଜାହାନ ଶେଖ ମଧ୍ୟ ଇଡି ଦଳ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଗତ ଗୁରୁବାର ଦିନ ହାଇକୋର୍ଟ ସନ୍ଦେଶଖାଲି ଘଟଣା ସମ୍ପର୍କରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ତାଗିଦ କରିଥିଲେ। ସନ୍ଦେଶଖାଲିରେ ହୋଇଥିବା ହିଂସା ବିରୋଧରେ ଦାଖଲ ହୋଇଥିବା ପିଟିସନର ଶୁଣାଣି ବେଳେ କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ମାମଲା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲଜ୍ଜାଜନକ। ପ୍ରତ୍ୟେକ ନାଗରିକଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଗାଇବା ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଦାୟିତ୍ୱା ଅଟେ। ଅଦାଲତ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଉଭୟ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ଏବଂ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ସରକାର ସନ୍ଦେଶଖାଲି ମାମଲାରେ ନୈତିକତା ଦାୟିତ୍ଵ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଉଚିତ୍। ଯଦି କୌଣସି ନାଗରିକଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ବିପଦରେ ଅଛି ତେବେ ସରକାର ଦାୟୀ। ପୀଡିତାଙ୍କ ଓକିଲ ଯାହା କହୁଛନ୍ତି ସେଥିରେ ଯଦି ଏକ ପ୍ରତିଶତ ସତ୍ୟ ଅଛି, ତେବେ ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲଜ୍ଜାଜନକ ଅଟେ।
ସନ୍ଦେଶଖାଲିରେ ସ୍ଥାନୀୟ ମହିଳାମାନେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ସ୍ଥାନୀୟ ଟିଏମସି ନେତାମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଜମିକୁ ଜବରଦଖଲ କରି ନେଇଛନ୍ତି। କିଛି ମହିଳା ଟିଏମସି ନେତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ବଳାତ୍କାର ଅଭିଯୋଗ ମଧ୍ୟ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ବଙ୍ଗଳାର ରାଜନୀତି ଉଗ୍ର ରୂପ ନେଇଥିଲା। ବାସ୍ତବରେ, ସନ୍ଦେଶଖାଲି ମାମଲାର ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ହେଉଛନ୍ତି ଟିଏମସି ନେତା ଶାହାଜାହାନ ଶେଖ। ଶାହାଜାହାନ ଶେଖ ମଧ୍ୟ ଇଡି ଦଳ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ତାଙ୍କ ନାମ ବଙ୍ଗଳାର ରାସନ ସ୍କାମରେ ମଧ୍ୟ ରହିଛି। ଏହି କାରଣରୁ ବିଜେପି ଟିଏମସି ସରକାରକୁ ଏକତ୍ରିତ କରି ସରକାରଙ୍କୁ ଅପରାଧିକ ଉପାଦାନକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛି। ଏଥିସହ ବିଜେପି ରାଜ୍ୟ ପୋଲିସ ପକ୍ଷପାତିତା ନେଇ ଅଭିଯୋଗ କରିଛି। ପ୍ରବଳ ଚାପ ପରେ ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ ପୋଲିସ ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଶାହାଜାହାନ ଶେଖଙ୍କୁ 29 ଫେବୃଆରୀରେ ଗିରଫ କରିଥିଲା। ସିବିଆଇ ଦ୍ୱାରା ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ ପାଇଁ ହାଇକୋର୍ଟରେ ଦାବି କରାଯାଇଥିଲା। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ପରେ ଶାହାଜାହାନ ଶେଖଙ୍କୁ ସିବିଆଇ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯାଇଥିଲା।

Leave A Reply

Your email address will not be published.