Jai Odisha
News

ବେଆଇନ ଅଙ୍ଗ ପ୍ରତିରୋପଣ କରୁଥିବା ଡାକ୍ତରଖାନା ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ

ବେଆଇନ ଅଙ୍ଗ ପ୍ରତିରୋପଣ କରୁଥିବା ଡାକ୍ତରଖାନା ବିରୋଧରେ ଉପଯୁକ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି। ଏଥିରେ ଡାକ୍ତରଖାନାଗୁଡ଼ିକର ପଞ୍ଜୀକରଣ ନିଲମ୍ବିତ କରିବା ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ । ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡ ଅତୁଲ ଗୋୟଲ ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟ ତଥା କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳ ସମ୍ପର୍କରେ ଏକ ଚିଠି ଲେଖିଛନ୍ତି।
ଏହି ଚିଠିରେ ଡକ୍ଟର ଗୋୟଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅଙ୍ଗ ପ୍ରତିରୋପଣର ସମସ୍ତ ତଥ୍ୟ ଜାତୀୟ ଅଙ୍ଗ ଏବଂ ଟିସୁ ଟ୍ରାନ୍ସପ୍ଲାଣ୍ଟ ସଂଗଠନ ସହିତ ମାସିକ ଭିତ୍ତିରେ ସେୟାର କରାଯିବା ଉଚିତ। ଏଥିରେ ଦେଶର ନାଗରିକ ତଥା ବିଦେଶୀ ନାଗରିକଙ୍କ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ତଥ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ କରାଯିବା ଉଚିତ। ହରିୟାଣା ଏବଂ ରାଜସ୍ଥାନରେ ହୋଇ ଥିବା ବେଆଇନ ଅଙ୍ଗ ପ୍ରତିରୋପଣ ରାକେଟ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ସାର୍ବଜନୀନ ହେବା ପରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଜାରି କରିଛି। ଏହି ରାକେଟରେ ବାଂଲାଦେଶର ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ଜଡିତ ଥିଲେ।
ଏପ୍ରିଲ ୪ ରେ, ସିଏମ ଫ୍ଲାଇଙ୍ଗ ସ୍କ୍ୱାର୍ଡ଼, ଗୁରୁଗ୍ରାମ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ଏବଂ ପୋଲିସର ମିଳିତ ଦଳ ଜୟପୁରର ଦୁଇଟି ଘରୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଟଙ୍କା ପାଇଁ କିଡନୀ ପ୍ରତିରୋପଣ କରୁଥିବା ଏକ ଗ୍ୟାଙ୍ଗକୁ ଧରି ଥିଲେ। ହୋଟେଲରେ ଜଣେ ବାଂଲାଦେଶୀ ନାଗରିକଙ୍କୁ ସନ୍ଦେହଜନକ ଆର୍ଥିକ କାରବାରରେ ଜୟପୁରର ଏକ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ କିଡନୀ ଅପସାରଣ କରାଯାଇଥିଲା। ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ନିଜ ଚିଠିରେ ଲେଖିଛି ଯେ ଦେଶରେ ବିଦେଶୀ ନାଗରିକଙ୍କ ଅଙ୍ଗ ପ୍ରତିରୋପଣରେ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳ ପ୍ରଶାସନ ଦ୍ୱାରା ଏହି ବିଷୟଗୁଡିକ ଉପରେ ନଜର ରଖିବା ଉଚିତ୍।

Leave A Reply

Your email address will not be published.