Jai Odisha
News

ଏହି ୫ ଟି ଫଳ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରକୁ ରଖିବ ଫିଟ୍ ,ବଢାଇବ HDL କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ

ହୃଦୟକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ପାଇଁ ଭଲ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । HDL କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ , ଯାହାକୁ ଭଲ ଭଲ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ କୁହାଯାଏ । ଏହା ଶରୀରକୁ ସଠିକ୍ ଭାବରେ କାମ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ଏବଂ ହୃଦରୋଗର ଆଶଙ୍କା ହ୍ରାସ କରିଥାଏ । ସୁଗାର କିମ୍ବା ରକ୍ତଚାପ ସମସ୍ୟା ସହିତ HDL କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲର ଅଭାବ ଏକ ଗୁରୁତର ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ । ତେଣୁ, ଏହାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ପାଇଁ, ସଠିକ୍ ଖାଦ୍ୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ଏଠାରେ ପାଞ୍ଚଟି ଫଳ ବିଷୟରେ ଜାଣନ୍ତୁ ଯାହା ଏକ ସପ୍ତାହରେ ଆପଣଙ୍କ HDL କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ୍ ବଢାଇଥାଏ ।
କଷ୍ଟାର୍ଡ ଆପଲ୍: କଷ୍ଟାର୍ଡ ଆପଲ୍ ହେଉଛି ଏକ ଫଳ ଯାହା HDL କୋଲେଷ୍ଟ୍ରୋଲ୍ ବୃଦ୍ଧିରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ଏଥିରେ ପୋଟାସିୟମ୍, ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଏବଂ ଫାଇବର ଥାଏ, ଯାହା ହୃଦୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ ।
କମଳା: କମଳା ରେ ଅଧିକ ପରିମାଣର ଭିଟାମିନ୍ ସି ଥାଏ, ଯାହା HDL କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ ବୃଦ୍ଧିରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଏହି ଫଳ ଫାଇବରରେ ଭରପୂର ଅଟେ ଯାହା ଲିପିଡ ପ୍ରୋଫାଇଲକୁ ଉନ୍ନତ କରିଥାଏ ।
ଆପଲ୍: ଆପଲ୍ ରେ ମଧ୍ୟ ହାଇ ଫାଇବର ଏବଂ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟର ଉତ୍ସ ରହିଥାଏ । ଏହାର ନିୟମିତ ବ୍ୟବହାର ଆପଣଙ୍କ HDL କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ ସ୍ତରକୁ ଉନ୍ନତ କରିପାରିବ ।
ଲେମ୍ବୁ: ଲେମ୍ବୁରେ ଭିଟାମିନ୍ ସି ଏବଂ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଥାଏ, ଯାହା କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲକୁ ସନ୍ତୁଳିତ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ଏକ ଗ୍ଲାସ ଉଷୁମ ପାଣିରେ ଲେମ୍ବୁ ରସ ପିଇବା ମଧ୍ୟ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ ।
ଅଙ୍ଗୁର: ଅଙ୍ଗୁରରେ ଅନ୍ୟ ଫଳ ଅପେକ୍ଷା କମ୍ ସୁଗାର ଥାଏ, କିନ୍ତୁ ସେଥିରେ ଅଧିକ ପରିମାଣର ଫାଇବର ଏବଂ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଥାଏ, ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ହୃଦୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ।
ଏହି ଫଳଗୁଡ଼ିକ ଆପଣଙ୍କୁ ଐଊଖ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ ବଢାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିପାରିବ, କିନ୍ତୁ ଏହା ଶୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ଯେ ଆପଣଙ୍କ ଖାଦ୍ୟରେ ଏକ ସନ୍ତୁଳିତ ପରିମାଣ ଅଛି । ଏଥିସହ, ଏହି ଫଳ ଖାଇବା ପୂର୍ବରୁ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରିବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.