Jai Odisha
News

ଦେଶରେ ଲଞ୍ଚ ହେଲା ୫ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ବାଇକ୍ , ଜାଣନ୍ତୁ ପ୍ରାଇସ୍‌

ଚଳିତ ବର୍ଷ ଭାରତୀୟ ବଜାରରେ ଲଞ୍ଚ କରାଯାଇଛି ଅନେକ ବାଇକ୍ । ଲଞ୍ଚ ହୋଇଥିବା ବାଇକଗୁଡିକର ପ୍ରାଇସ୍‌-ରେଞ୍ଜ ୧ ଲକ୍ଷରୁ ୨୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ରହିଛି। ଏଗୁଡ଼ିକରେ ଉଭୟ ଅଫ୍ ରୋଡ୍ ଏବଂ ଅନ୍-ରୋଡ୍ ପ୍ରକାରର ବାଇକ୍ ଅଛି । ଏହି ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ବାଇକ୍ ତାଲିକାରେ ଅପ୍ରିଲିଆ, ସୁଜୁକି, କାୱାସାକି, ଟ୍ରାଇମ୍ଫ ଏବଂ ସିକା ଭଳି କମ୍ପାନୀର ମଡେଲ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ରହିଛି ।
ଅପ୍ରିଲିଆ ଟୁରେଗ ୬୬୦ ରେ ୬୫୯ ସିସି ଇଞ୍ଜିନ୍ ଅଛି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ୬ ଟି ଗିଅର ବକ୍ସ ଟ୍ରାନ୍ସମିସନ ସିଷ୍ଟମ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଛି । ଏହି ଇଞ୍ଜିନ୍ ୯୨୫୦ ଆର୍‌ପିଏମ୍ ରେ ୮୦ ଏନ୍‌ଏମ୍ ର ଶକ୍ତି ପ୍ରଦାନ କରେ ଏବଂ ୬୫୦୦ ଆର୍‌ପିଏମ୍ ରେ ୭୦.୦ ଏନ୍‌ଏମ୍ ଟର୍କ ସୃଷ୍ଟି କରେ । କମ୍ପାନୀ ଅଭିନେତା ଜନ୍ ଅବ୍ରହାମଙ୍କୁ ଏହାର ବ୍ରାଣ୍ଡ ଆମ୍ବାସାଡର ମଧ୍ୟ କରିଛି। ଏହି ବାଇକ୍ ର ପୂର୍ବ ଶୋ’ରୁମ୍ ମୂଲ୍ୟ ୧୮.୮୫ ଲକ୍ଷରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ।
Seeka S Bolt ରେ ୭୨ ଭୋଲ୍ଟ ଲିଥିୟମ୍-ଆୟନ ବ୍ୟାଟେରୀ ରହିଛି । ଏହି ବାଇକ୍ ଗୋଟିଏ ଚାର୍ଜିଂରେ ୯୦ ରୁ ୧୪୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରତା ଅତିକ୍ରମ କରିପାରିବ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏହି ବାଇକ୍ରେ ୩ ବର୍ଷର ବ୍ୟାଟେରୀ ୱାରେଣ୍ଟି ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଉଛି । ବାଇକ୍ ର ଏକ୍ସ ଶୋ’ରୁମ୍ ମୂଲ୍ୟ ୧.୬୯ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ।
କାୱାସାକି ନିଞ୍ଜା ୫୦୦ ରେ ୪-ଷ୍ଟ୍ରୋକ, ପାରାଲାଲ ଟ୍ୱିନ୍‌, ଡ଼ିଓଏଚ୍‌ସି, ଲିକ୍ୱିଡ଼-କୁଲ୍ଡ ଇଞ୍ଜିନ ଅଛି, ଯାହା ୧୦,୦୦୦ ଆର୍‌ପିଏମ୍‌ରେ ରେ ୫୧.୦ ଏଚ୍‌ପି ର ଶକ୍ତି ଉତ୍ପାଦନ କରେ ଏବଂ ୭୫୦୦ ଆର୍‌ପିଏମ୍ ରେ ୩୧.୭ ଆଇବି-ଏଫ୍‌ଟି ଟର୍କ ସୃଷ୍ଟି କରେ । ଏହି ବାଇକ୍ ର ହାରାହାରି ଏକ୍ସ-ସୋରୁମ୍ ମୂଲ୍ୟ ୫.୨୪ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ।
ଭାରତୀୟ ବଜାରରେ ଟ୍ରାଇମ୍ଫ ଟାଇଗର ୯୦୦ ର ଦୁଇଟି ମଡେଲ ଲଞ୍ଚ କରାଯାଇଛି। ଜିଟି ଏବଂ ରାଲି ପ୍ରୋ ଭର୍ସନ ସହିତ ଏହି ବାଇକ୍ ବଜାରକୁ ଆସିଛି । ନ୍ୟୁ ଟାଇଗର ୯୦୦ ରାଲି ପ୍ରୋ ର ଏକ୍ସ ଶୋ’ରୁମ୍ ମୂଲ୍ୟ ୧୫.୯୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା । ଯେତେବେଳେ କି ଏହାର ଜିଟି ଭାରିଆଣ୍ଟର ମୂଲ୍ୟ ୧୩.୯୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ।
ସୁଜୁକି ଭି-ଷ୍ଟ୍ରମ୍ ୮୦୦ଡ଼ିଇ ରେ ୪-ଷ୍ଟ୍ରୋକ, ୨-ସିଲିଣ୍ଡର, ଲିକ୍ୱିଡ଼-କୁଲ୍ଡ, ଡ଼ିଓଏଚ୍‌ସି ଇଞ୍ଜିନ୍ ଅଛି । ଏହି ବାଇକ୍ରେ ୨୦ ଲିଟର କ୍ଷମତା ବିଶିଷ୍ଟ ଏକ ଇନ୍ଧନ ଟ୍ୟାଙ୍କ ଅଛି । ଏହି ସୁଜୁକି ବାଇକ୍ ର ଏକ୍ସ ଶୋ’ରୁମ୍ ମୂଲ୍ୟ ୧୦.୩୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା । ଅବସ୍ଥାନ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରି, ଏହି ମୂଲ୍ୟ ସୀମା ମଧ୍ୟରେ କିଛି ପରିବର୍ତ୍ତନ ଦେଖାଯାଇପାରେ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.