Jai Odisha
News

UNSC ରେ ୟୁକ୍ରେନ୍‌ର ସମର୍ଥନରେ ଭୋଟ ଦେଲା ଭାରତ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୫।୮:  ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ର ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦ (ୟୁଏନଏସସି)ରେ ୟୁକ୍ରେନକୁ ନେଇ ଏକ ‘ପ୍ରତିକ୍ରିୟାତ୍ମକ ମତଦାନ’ରେ ଭାରତ ପ୍ରଥମ ଥର ଋଷିଆ ବିରୋଧରେ ଭୋଟ କରିଛି। ୧୫ ସଦସୀୟ ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦ ଭୋଟ ପୂର୍ବରୁ ୟୁକ୍ରେନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭୋଲଦମୀର ଜେଲଂସ୍କିଙ୍କୁ ଭିଡିଓ ଟେଲି କନଫରେନସିଂରେ ବୈଠକକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିବା ପାଇଁ ଆମନ୍ତ୍ରିତ କରିଥିଲେ। ଗତ ଫେବୃଆରୀ ମାସରେ ୟୁକ୍ରେନ ଉପରେ ଋଷିଆ ସୈନ୍ୟ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲା। ଏହା ପରେ ୟୁକ୍ରେନ ମାମଲାରେ ଭାରତ ପ୍ରଥମ ଥର ଋଷିଆ ବିପକ୍ଷରେ ଭୋଟ ଦେଇଛି।ୟୁକ୍ରେନ ମାମଲାରେ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୟୁଏନଏସସିରେ ନିଜକୁ ପୃଥକ ରଖୁଥିଲା। ଏଣୁ ଆମେରିକା ସମେତ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ଦେଶମାନେ ଭାରତର ମନଭାବକୁ ନେଇ ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ ଥିଲେ। ୟୁକ୍ରେନ ଆକ୍ରମଣ ପରେ ଋଷିଆ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ରାଷ୍ଟ୍ରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ କଡା ଆର୍ଥିକ ଓ ଅନ୍ୟ କଟକଣାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛି। ତେବେ ୟୁକ୍ରେନ ବିରୋଧରେ ଋଷିଆର ଆକ୍ରମଣକୁ ଭାରତ ନିନ୍ଦା କରିନି। ଋଷିଆ ଓ ୟୁକ୍ରେନକୁ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ଅନେକ ବାର କୁଟନୈତିକ ଓ ବାର୍ତ୍ତାର ରାସ୍ତା ଆପଣେଇବାକୁ କହିଛି। ଏଥିରେ ସଂଘର୍ଷ ସମାପ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ସମସ୍ତ କୁଟନୈତିକ ଉଦ୍ୟମରେ ସହଯୋଗ ମଧ୍ୟ କରିଛି।ରୁଷ୍‌ ସେନା ଫେବ୍ରୁଆରୀରେ ୟୁକ୍ରେନ୍‌ ଉପରେ ହମଲା କରି ଥିଲା। ଏହାପରେ ୟୁକ୍ରେନ୍‌ର ମାମଲା ଉପରେ ଭାରତ ପ୍ରଥମ ଥର ରୁଷ୍‌ ବିରୋଧରେ ମତଦାନ କରିଛି। ଏବେସୁଦ୍ଧା ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ସଂଯୁକ୍ତ ରାଷ୍ଟ୍ର ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦରେ ୟୁକ୍ରେନ ମାମଲାରୁ ଦୂରେଇ ରହିଛି , ଯେଉଁଥିରେ ଆମେରିକା ସମେତ ପଶ୍ଚିମ ଦେଶ ଖୁସି ନାହାନ୍ତି। ୟୁକ୍ରେନ୍‌ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ ପରେ ପଶ୍ଚିମୀ ଦେଶ ଗୁଡ଼ିକ ରୁଷ୍‌ ଉପରେ କଡ଼ା ଆର୍ଥିକ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛନ୍ତି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.