Jai Odisha
News

ପରବର୍ତ୍ତି ନୌସେନା ମୁଖ୍ୟ ହେବେ ଭାଇସ ଆଡମିରାଲ ଦୀନେଶ ତ୍ରିପାଠୀ

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଉପ-ଆଡମିରାଲ ଦୀନେଶ ତ୍ରିପାଠୀଙ୍କୁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ନୌସେନା ମୁଖ୍ୟ ଭାବରେ ନିଯୁକ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ସେ ଏପ୍ରିଲ ୩୦ରେ ତାଙ୍କର ନୂତନ ପଦ ଗ୍ରହଣ କରିବେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାଇସ-ଆଡମିରାଲ ତ୍ରିପାଠୀ ନୌସେନାର ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ଅଟନ୍ତି।
ଏହାପୂର୍ବରୁ ସେ ଫ୍ଲାଗ ଅଫିସର କମାଣ୍ଡିଂ, ୱେଷ୍ଟର୍ଣ୍ଣ ନାଭାଲ କମାଣ୍ଡ ଥିଲେ। ପ୍ରାୟ ୪୦ ବର୍ଷର ଦୀର୍ଘ କ୍ୟାରିଅରରେ ସେ ଅନେକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଭିଯାନ ସହିତ ଜଡିତ ଅଛନ୍ତି । ସୈନିକ ସ୍କୁଲ, ରେୱା ଏବଂ ନ୍ୟାସନାଲ ଡିଫେନ୍ସ ଏକାଡେମୀ, ଖହଗୱାସ୍ଲାର ପୂର୍ବତନ ଛାତ୍ର ଦୀନେଶ ତ୍ରିପାଠୀ ଜୁଲାଇ ୧, ୧୯୮୫ ରେ ନୌସେନାରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ତ୍ରିପାଠୀ, ଯୋଗାଯୋଗ ଏବଂ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯୁଦ୍ଧ ବିଶେଷଜ୍ଞ, ଉନ୍ନତ ନୌସେନା ଜାହାଜରେ ଏକ ସିଗନାଲ ଯୋଗାଯୋଗ ଅଧିକାରୀ ଏବଂ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯୁଦ୍ଧ ଅଧିକାରୀ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି।
ପରେ ଗାଇଡେଡ ମିସାଇଲ ବିନାଶକାରୀ ଆଇଏନଏସ ମୁମ୍ବାଇର କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀ ତଥା ମୁଖ୍ୟ ଯୁଦ୍ଧ ଅଧିକାରୀ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ। ସେ ଆଇଏନଏସ ବିନାଶ, କିର୍ଚ ଏବଂ ତ୍ରିଶୁଲର କମାଣ ମଧ୍ୟ ସମ୍ଭାଳିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କୁ ଅତୀ ବିଶିଷ୍ଟ ସେବା ପଦକ ଏବଂ ନୌସେନା ପଦକ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଶଶି ତ୍ରିପାଠୀ ଜଣେ କଳାକାର ଏବଂ ହୋମ ମେକର ଓ ପୁଅ ଜଣେ ଓକିଲ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.