Jai Odisha
News

ଯଦି NOTA ନିର୍ବାଚନରେ ସର୍ବାଧିକ ଭୋଟ୍ ପାଏ, ତେବେ କଣ ହେବ

ସାରା ଦେଶରେ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ସମସ୍ତ ଦଳ ସର୍ବାଧିକ ଆସନ ଜିତିବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି। ଲୋକଙ୍କୁ ମନାଇବା ପାଇଁ ଦଳଗୁଡିକ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରତିଜ୍ଞା କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ବିକାଶ ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ନେଇ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଧେଉଛନ୍ତି । ଏଥିପାଇଁ ଦଳଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ ନିଜର ଘୋଷଣାପତ୍ର ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଗଣତନ୍ତ୍ରରେ ମତଦାନ ହେଉଛି ସବୁଠାରୁ ବଡ ସାମ୍ବିଧାନିକ ଅଧିକାର, କିନ୍ତୁ ଯଦି ଲୋକମାନେ ସମସ୍ତ ଦଳର ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରି ନୋଟାକୁ ସର୍ବାଧିକ ଭୋଟ୍ ଦିଅନ୍ତି ତେବେ କ’ଣ ହେବ? ଏ ବାବଦରେ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗର ନିୟମ କ’ଣ ରହିଛି?
୨୦୧୯ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ସମୟରେ, NOTA ୧.୦୬ ପ୍ରତିଶତ ଭୋଟ୍ ପାଇଛି । ଏଥି ସହିତ, ଯଦି ଆମେ ୨୦୧୪ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ବିଷୟରେ କଥା ହେବା, ସେହି ସମୟରେ NOTA ୧.୦୮ ପ୍ରତିଶତ ଭୋଟ୍ ପାଇଥିଲା । ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଯେ NOTA ପ୍ରତି ଲୋକଙ୍କ ପ୍ରବୃତ୍ତି ହ୍ରାସ ପାଇଛି । ଏଥି ସହିତ ବିହାରରେ ନୋଟା ସର୍ବାଧିକ ଭୋଟ୍ ପାଇଲା ଯାହା ରାଜ୍ୟର ମୋଟ ଭୋଟର ୨ ପ୍ରତିଶତ ଥିଲା।
ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି NOTA କୌ ଣସି କ୍ଷେତ୍ରରେ ସର୍ବାଧିକ ଭୋଟ୍ ପାଇଥାଏ, ତେବେ ଏପରି ଅବସ୍ଥାରେ NOTA ବିଜୟୀ ବିବେଚିତ ହେବ ନାହିଁ । ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ନିର୍ବାଚନ ବାତିଲ ହେବ ନାହିଁ କିମ୍ବା ପୁନଃପରିଚାଳନା କରାଯିବ ନାହିଁ। NOTA କେବଳ ଏକ ବିକଳ୍ପ । କୌଣସି ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ବିଜୟକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିବାକୁ NOTA ର ଅଧିକାର ନାହିଁ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ, NOTA ପରେ ସର୍ବାଧିକ ଭୋଟ୍ ପାଇଥିବା ପ୍ରାର୍ଥୀ ବିଜୟୀ ବିବେଚିତ ହେବେ । ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, ପ୍ରାର୍ଥୀ ଇ ୧୦୦ ଭୋଟ୍, ପ୍ରାର୍ଥୀ ଈ ୨୦୦ ଭୋଟ୍ ଏବଂ NOTA ୭୦୦ ଭୋଟ୍ ପାଇଲେ, ତାପରେ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗର ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ୨୦୦ ଭୋଟ୍ ପାଇଥିବା ପ୍ରାର୍ଥୀ ବି ବିଜେତା ବିବେଚିତ ହେବେ ।
NOTA ଲାଗୁ ହେବାର ୧୧ ବର୍ଷ ବିତିଗଲାଣି । ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ଐତିହାସିକ ନିଷ୍ପତ୍ତି ପରେ ଏହାକୁ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିଥିଲେ। ଏହି ବିକଳ୍ପ ରାଜନୈତିକ ଦଳମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରିବାକୁ ଅଣାଯାଇଥିଲା । ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଯଦି ଭୋଟରମାନେ କୌଣସି ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ନାହିଁ ତେବେ ସେମାନେ NOTA ରେ ଭୋଟ୍ କରିପାରିବେ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.